Yamaha MT-07 Yağ Değişimi Kaç Kilometrede Yapılması Gerekir

Yamaha MT-07 yağ değişimi

Yamaha MT-07 Yağ Değişimi Kaç Kilometrede Yapılması Gerekir

Yamaha MT-07 motosikletlerde periyodik bakımlar çoğu kişi tarafından bilinmemektedir. Bunun sebebi de motosikleti aldığınızda verilen el kitapçığına bakmadığından kaynaklanan bu tür sorunlar sürekli kafamızda bir soru işareti olarak kalmaktadır. Yamaha MT-07 yağ değişimi kaç km bir yapılır veya kaç kilometrede bir değişmesi gereklidir sorusunun en doğru cevabını motosikletin el kitapçığında bulmak mümkündür. Ayrıca bu kitapçıklardan motosiklete kullanmamız gereken motosiklet yağının numarasını da öğrenmiş oluruz.

Yağ değişimi her motosiklette olduğu gibi Yamaha MT-07 yağ değişimi de oldukça önemli olan bir konudur. Yağ değişiminin en önemli sebebinden bahsedecek olursak bu yağın eskimesi olabilir. Yağın kayganlığını yitirmesi ve su gibi olması motora zarar vermektedir. Pistonlar yağın bozulması ile birlikte sürtünme meydana gelir ve çekişi düşürür. Yağ zamanında değişmediği zaman motor yanabilir. Yamaha MT-07 yağ değişim tercihi de önemlidir. Kaliteli motosiklet yağları kullanılmak önemlidir. Motosikletiniz için kaliteli olan yağ markaları Yamalube, Motul ve Putoline motosiklet yağlarıdır. Bunlardan birisini tercih etmeniz sizin yararınıza olacaktır. Kaliteli olan yağlar gerçek yağlamayı yaparken, motosikletinize de asla zarar vermez.

Yamaha MT-07 yağ değişiminde dikkat edilmesi gereken konular vardır. Motosikletin motor hacmine ve modeline göre en uygun yağın kullanılması gerekir. Motosikletin performansı yağ tercihinin doğru yapılmasına bağlıdır.

Yamaha MT-07 yağ değişimi
Yamaha MT-07 yağ değişimi

Yamaha MT-07 Yağı Kaç Litre Koyulur ? 

Motosikletin yüksek devirde sürekli kullanılması yağın çabuk eksilmesine neden olur. Bu nedenle motosiklet kullanımında dikkat edilmesi gereken en önemli kural devirli kullanmaktır. Yağ değişiminde dikkat edilmesi gereken kural yağ bölümündeki ölçektir. En önemli konu yağ bölümündeki ölçeğe uygun şekilde yağ dökmektir. Yağ değişiminin nasıl yapılması gerektiği konusunda dikkat edilmesi gereken hususlar vardır.

Yamaha motosikletlerde yağ bölümü 1,8 litredir. Motosiklete özel yağlar 2 litre özelliğindedir. Yağ filtresi değiştirildiği zaman yeni takılan yağ filtresi 300 gr yağı alır. Bu durumda yağ yeterli olacaktır.

Yamaha MT-07 yağı 1 yılda Kaç Kez Değişmeli ?

Motosiklet üreticilerin tavsiyeleri doğrultusunda, kullanılan yağın türüne ve kat edilen kilometreye göre, aracınızın motor yağı yılda en az 1 kez yenilenmelidir. Bu üst sınır, eski araçlar için her 5.000 km’de bir, yeni araçlar içinse ortalama en fazla 20.000 km’de bir olarak düşünülebilir.

Yamaha MT-07 yağ değişimi

Yamaha Motosiklet Hakkında Bilgi Almak İçin Tıklayınız..

Hakkında editor

Ayrıca Kontrol Edin

RKS Newlight Motor Arıza Işığı Neden Yanar ve Arıza Işığı Nasıl Söndürülür?

RKS Newlight Motor Arıza Işığı RKS Newlight Motor Arıza Işığı Neden Yanar ve Arıza Işığı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir