Home / Genel / Platinyum Buji ile İridyum Buji Arasındaki Fark Nedir?

Platinyum Buji ile İridyum Buji Arasındaki Fark Nedir?

İridyum Buji Nedir?

İridyum bujiler yüksek performanslı motorlarda kullanılır. Platin bujilere göre yüzde 25 daha uzun ömürlüdür. Ancak iridyum pahalı bir madde olduğu için, daha pahalıdır. Ve iridyum buji her motorda kullanılamaz.

Dünya buji pazarının lideri NGK, yeni Iridium IX buji ile yüksek teknoloji doğrultusunda büyük bir atılım gerçekleştirmiştir. Çünkü laboratuar testlerinde, iridyum sayesinde bujiler adeta birer güç santralı dönüştüğü görüldü. Sonuçta iridyum, yüksek teknolojiye son derece uygun bir asil metaldir.

 

Platinyum Buji Nedir?

Bir platin buji, adından da anlaşılacağı gibi, ısıyı bakırdan daha iyi idare edebilen platin elektrotlara sahiptir. Platin, 3215 Fahrenheit dereceye kadar erime noktasına sahiptir. Bunu bakırın erime noktası olan 1,984 Fahrenheit ile karşılaştırmak, platin bujilerin bakır bujilerden ne kadar uzun süre dayanabileceği konusunda bir fikir verecektir.

 

Platinyum Buji ile İridyum Buji Arasındaki Fark Nedir?

Platinyum buji ile iridyum buji arasındaki fark fazla bir fark yoktur, farklı oldukları tek alan fiyatı ve çalışmasıdır.

a. İridyum Bujisi: İridyum, platine kıyasla son derece sert bir metalik element olarak kabul edilir. İridyum bujisinin ana özelliği, bujiler için bu elektrot malzemesinin yüksek bir erime noktasına sahip olmasıdır. Daha iyi bir performansa sahiptirler ve daha eksiksiz bir yanma sağlarlar. Ayrıca sık sık bujilerinizi değiştirmekten kurtulmanızı sağlayan mükemmel bir ömre sahiptir. Oldukça tutarlı ve aşınmaya dayanıklıdırlar.

b. Platin Buji: Platin bujiler, bakır ve iridyumlar arasındaki altın ortalama olarak bilinir. Bakırdan daha uzun ömürlü oldukları ve oldukça düşük bir fiyat sundukları bilinmektedir. Topraklama ve merkezi elektrot ucu, yavaş aşınma oranı ve daha iyi yakıt verimliliği sağlar.

c. Nikel Buji: Nikel bujiler, daha ucuz bujilere kıyasla uzun ömürlü servislerinde yardımcı olan nikel alaşımlı elektrotlara sahiptir.

Aracım için en iyi buji malzemesini nasıl seçerim?

Özel aracınız için önerilen bujileri bulmak için kullanıcı el kitabınıza bakın. Kullanıcı el kitabınızda iridyum bujiler belirtiliyorsa, platin bujilere veya bakır bujilere geçmeyin; düşürürseniz, düşük motor performansı riskiyle karşı karşıya kalırsınız. Ayrıca arabanız için en iyi bujiyi seçme konusunda rehberlik için 0212 982 16 29 arayıp danışabilirsiniz.

About admin

Check Also

Motosiklet Bakım Ürünleri – En İyi Motosiklet Yağları

Motosiklet Bakım Ürünleri – En İyi Motosiklet Yağ ları Motosiklet kullanıcıları olarak motosikletimiz için yapmamız …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir