Motosiklet Lastik Balans Hizmeti

Motosiklet Lastik Balans Hizmeti

Lastik Balans

Motosiklet Lastik Balans Hizmeti Nasıl Yapılır ?

Motosiklet sürücülerinin oldukça  hassas olması gereken konuların en başında gelmekte olan motosiklet lastik balansı, sürüş konforu açısından önemlidir. Ancak en önemli olan ise sürüş güvenliğidir. Bu konuda oldukça önemli olan motosiklet balansı dikkat edilmesi gereken konuların başında yer alır. Motosiklet lastiklerinde yapılan değişim ve tamir başta olmak suretiyle lastik her söküldüğü zaman mutlaka balans da yapılmalıdır.

Motosiklet lastik balansı yaparken dikkat edilmesi gereken hususlar bulunmaktadır. Motosiklet jantının yapısına uygun aparatlar kullanılması gerekir. Jantın eğri olmamasına  veya hasarlı olmamasına dikkat edilmelidir. Özelliklede Lastik içerisinde patlama olasılığına karşı kullanılmış herhangi madde vb olmamasına dikkat etmek gerekir. Motosikletin üretimin esnasında belirlenen lastik hava basınçlarına bakılarak lastik şişirilmeli ve balans işlemine öyle geçilmelidir.

Motosiklet lastiklerinde balans hizmeti,  jant ile lastiğin ağırlıklarının birbirilerine uyumunu sağlayan ve dengelenmesini sağlayan bir işlemdir. Lastik balans ayarı, lastiğin ve jantın doğru bir şekilde dönüp dönmediğini, yapısal veya kullanımdan kaynaklı olan bozuklukları, jantın dönmesini sağlayan rulmanların / bilyelerin doğru çalışıp çalışmadığını da ortaya çıkaran bir tür cihazdır. Eğer motosiklet lastiğinde veya jantında herhangi bir dengesizlik var ise lastik balansı ile dengelenir ve sürüş esnasındaki titreme, sallanma veya zıplama şeklinde ortaya çıkan rahatsız edici durumlar giderilir.

Balans makinası, motosiklet lastiğinin dikey ve yatay hareketlerine duyarlıdır. Eksik veya fazla olan noktayı göstermesi sayesinde gerekli müdahale yapılır ve balans işlemi bu şekilde sona ermiş olur.

Lastik Balans

 

Hakkında editor

Ayrıca Kontrol Edin

RKS Newlight Motor Arıza Işığı Neden Yanar ve Arıza Işığı Nasıl Söndürülür?

RKS Newlight Motor Arıza Işığı RKS Newlight Motor Arıza Işığı Neden Yanar ve Arıza Işığı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir