Home / Motosiklet Ekipmanı / Motosiklet Kıyafetleri Neden Tercih Edilmelidir?

Motosiklet Kıyafetleri Neden Tercih Edilmelidir?

Motosiklet Kıyafetleri Bizleri Korur Mu? 

Motosiklet kullanıcıları olarak motosiklet koruması için korumalı ekipmanlarla sağlamamız önemlidir. Çünkü motosiklet kullanıcıları bilirler ki kaza yaşanmadan motosiklet kullanmak zordur. Elbette ki kazalar yaşanır ama yaşanılan kazalar da motorumuzun dışında bedenimizin de ciddi hasarlar almasını önlememizdir.

Motosiklet kıyafetlerinin maalesef ki ikamesi yoktur. Motorunuzun bakımını düşündüğünüz kadar da kendi korumanızı düşünmek zorundasınızdır. Kaza sırasında en ufak  asfalt üzerinde sürüklenmek dahi vücudumuz için doku kayıplarına sebep olur. Motosiklet  üzerinde herhangi bir düşme sırasında yırtılmayan parçalanmayan malzemelere sahip olmamız önemlidir.

Kaza veya düşme sonrasında asfalt göründüğü kadar masum etkiler vermez bize. Sürtünme sırasında asfaltın etkisini bir rende gibi görmek ve yaşamak zorunda kalırsınız. Rende  üzerinde vücudunuzun mu yoksa koruma sağlayan bir motosiklet kıyafetinizin olmasını mı tercih edersiniz bu karar sizin.. Bu sebepledir ki motosiklet kıyafeti tercih ederken ucuz yerine size tam koruma sağlayacak bir motosiklet koruması tercih etmeniz önemlidir. Unutmayın ki motosikletinizin parçaları değişir ama bedenimizin bir parçası dahi yok..!

Motosiklet Kıyafetleri Koruması için Püf Noktalar

 • Motosiklet Koruması için vücudunuzu tam olarak sarmalıj buna dikkat etmeliyiz.
 • Korumayı üzerinize yerleştirirken gergilerini ayarlamanız gerekir.
 • Motosiklet mont veya korumaların yapısal bütünlük ve doğru noktalar da olması kontrol edilmelidir.
 • Korumaların ayrıca satın alabileceğinizi size hatırlatmak isterim orta kaliteli bir kıyafete de kesinlikle kaliteli koruma ekipmanları oluşturabilirsiniz..

Kaliteli Motosiklet Kıyafetleri Tercih Ederken Bilmemiz Gereken Kavram Ve Açıklamaları

 • Denim/Kot: Sağlam, kalın pamuklu kumaş. herhangi bir sürtünme sırasında yırtılma ihtimali yüksektir motora binmek için önerilmez.
 • Aramid: Güçlü bir yapısı vardır, ısıya karşı dayanıklı fiber bir türdür. Motosiklet kıyafet tercihi için iyidir. 
 • Kevlar: Hafif bir yapıya sahip olmasından dolayı kullanıcılar tarafından öne çıkan ve gerilme direnci çok yüksek olan (çelikten beş kat daha fazla) aramid türüdür. Aramid ailesinden olduğu için ıısıya karşı dayanıklılığı da fazladır. En iyi seçeneklerden biri.
 • Ballistic Nylon: Sert, kalın ve sentetik kumaş türüdür. Motosiklet donanım ve koruma sırasında  sağlamlığı ve aşınma direnci için koruyucu malzeme olarak kullanılabilir. Tekstil açısından kullanılan balistik naylondan yapılır. Tektil üretimi ve koruma açısından Tek başına yeterli olmayacağı gözler önünde, özellikle sürtünme bölgelerinde koruma eklenerek desteklenmesi önemlidir.
 • Cordura: Kullanılan içerik olarak baktığımız da balistik naylon ya da naylon karışımı kullanılabilir.  Balistik Naylon ile benzer özelliktedir…
 • Keprotec: İsviçre merkezli Schoeller firmasının markasıdır. Derinin sürtünme ve yırtılma direncine yaklaşacak ancak terletmeyen ve daha esnek bir malzeme ihtiyacı için icat edilmiştir. Keprotec, Cordura ve Kevlar içeren aramidlerin belirli oranda karışımıyla üretilir. Gayet İyi bir seçenektir. Esnek, nefes alabilen ama güçlü bir koruma sağlar.
 • Hard Armor: Çarpma alanlarında tercih edilen sert plastik olarak kullanımı yaygındır. Genelde yumuşak iç tarafla desteklenir; böylelikle dışta sert bir koruma, iç kısımda ise koruyucu tampon bölge koruma konforusağlar.
 • Gore-Tex: Su geçirmez ama terletmeyen (nefes alabilen) kumaş işleme tekniğiyle üretilen kumaş türünün genel adıdır. Genelde tek olarka kullanılmaz ama her kıyafet içerisinde Gore-Tex bir katmandır ve su geçirmez herhangi bir ıslaklık hissetmezsiniz.

Motosikletiniz için Koruma Ekipman ve Kıyafetleri için Tıklayabilirsiniz..

 

About editor

Check Also

En İyi Su Geçirmez Telefon Tutucular 2021

En İyi Motosiklet Telefon Tutucular Motosiklet kullanıcıları olarak her zaman sürüş keyfimiz içerisinde ihtiyaç duyduğumuz …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir