Home / Genel / Motosiklet Kask Kullanım Ömrü Ne Kadar?

Motosiklet Kask Kullanım Ömrü Ne Kadar?

Motosiklet Kask Ömrü

Motosiklet kullanıcıları olarak motosiklet koruması içerisinde en önemli yeri alan tabi ki tam bir koruma sağlayan motosiklet kasklarıdır. Motosiklet kasklarımızın ömrünü tam olarak hesaplayabilmemiz için kaskların elinizden ya da motosiklet üzerinden düşmesi durumunda veya bir sert bir darbe alması durumunda koruma kısımlarını büyük ölçüde kaybediyorlar.

Unutmayın ki, motosiklet kaskımızın ömründe düşmemiş, darbe almamış olması önemlidir..

Motosiklet Kaskımızı Ne Zaman Değiştirmeliyiz?

Motosiklet kaskınız kullanıma başlamasından itibaren ömrü extrem şartlar olmadan 5 yıl olarak kabul edilmektedir. Bu süre içerisinde kullanıma bağlı olarak dış şartlardan dolayı koruma yapısını zamanla kaybetmektedir.

  • Bi defa dahi olsa kaskınıza alınan darbeler  (düşürme, düşme, bir darbeye mahzur bırakma, kaza yapılması (kaza sırasında kaskınızı çarpmadığınızı düşünebilirsiniz ama farkında olmadan çarpmış olabilirsiniz dikkatli olmalısınız).
  • İlk kullanım sırasında yanlarda bulunan petlerin zamanla sıkılığını kaybetmesi (iç süngerleri çökmüşse).
  • Kaskınız dış yüzeyin de boya yapısının atması veya üzerinde dış tarafta ize sahip olmuş kaskların.

Kask Seçimi: İkinci el kask tercih edilmeli midir?

İkinci el kasklar da kullanım ömrü ve koruma yapısının  darbe alıp almadığını bilemediğimiz için motosiklet kullanıcılarına ikinci el kask almayı önermiyoruz.

Kask Seçimi: Kaskınız Sıfır ama iki üç yıl önce üretilmiş kask alınmalı mıdır?

Kaskın üretim yılı içerisinde en önemli konu da üretilen kaskların depolanma şartları önemlidir. Kaskların sürekli vitrindeyer alan kaskların sürekli güneş ışınlarına temas etmesinden ötürü kutularda yer alan kasklara nazaran daha fazla yıpranma payı göstereceklerdir. Motosiklet dükkanları için de tezgah üzerinde bulunan ve deneme için ayrılmış kasklar için herhangi bir darbe ya da düşmediğinden emin olmamız mümkün değildir.

Peki kaskların o yıl içerisinde üretim için de az da olsa ucuz ve muhakkak kutu içeriğin de saklanmış kaskları almamızın bir sakıncası olacağını düşünmüyorum..

En İyi Motosiklet Kask Seçenekleri için BurayaTıklayabilirsiniz..

About editor

Check Also

En İyi Motosiklet Yağ Filtresi 2021

En İyi Motosiklet Yağ Filtreleri 2021 Motorunuz için önemli noktalarından biri de yağ filtresi ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir