Motosiklet Arıza Tespit Merkezi

Motosiklet Arıza Tespiti

Motosiklet Arıza Tespiti Nedir?

Günümüzdeki  gelişmiş teknolojisi sayesinde motosikletlerin bütün sistemleri elektronik olarak çalışmaktadır. Elektronik sistemlerin yanı sıra faaliyet gösteren bir de  oto kontrol üniteleri bulunmaktadır. Elektronik aksamlarının üzerinde yapılan ölçüm işlemlerine diyagnostik denmektedir. Diyagnostik işlem arıza tespit işlemine denir.. Motosikletin motor kısmında yer alan arızalar diyagnostik ile ölçülebilmektedir.

Arıza Tespit

Motosiklette Arıza Tespiti Nasıl Yapılır?

Motosiklet üzerindeki elektronik sistem parçalarıyla birlikte çalışan kontrol üniteleri bulunmaktadır. Kontrol üniteleri sayesinde araç üzerindeki sensörlerden bilgi alarak çeşitli değerlendirmeler yapılır. Ve bu değerlendirmelerin sonucunda diğer sistem parçalarını ve motorun çalışmasını kontrol edebilir. Örneğin, motor kontrol ünitesi araç üzerindeki sıcaklık sensörü, lamba sensörü, hava kütle ölçüm sensörü, krank mili devir sensörü gibi birçok parçadan bilgi sahibi olarak, enjektör veya bujiler üzerinden yakıt ve ateşleme sistemini yönetir. Bu kontrol üniteleri üzerinden yapılan her türlü ölçüm, arıza tespit işlemleri, hata kodu okuma, hata kodu silme, adaptasyon gibi işlemlerin tümüne diyagnostik denir.

Motor Arıza Tespiti Neden Önemli?

Motosikletin marka ve model özellikleri çerçevesinde motor hakkında bilgi akışı oluşmaktadır. Bu bilgiler performans, arıza veya bilgi içerikli olabilmektedir. Motosikletin kontrol ünitesindeki kayıtlı olan bilgilere ulaşmak için üniteye, diagnostic cihazı ile birlikte bağlantı soketleri aracılığıyla giriş yapılır. Kontrol ünitesine kaydedilmiş olan bilgiler okunur ve analiz edilir. Bu sayede arıza tespiti sağlanır. Bu hizmet kapsamında diagnostic cihazına bağlı olan yazıcı vasıtasıyla tespit ve verilerin çıktısı da alınabilir. Arıza tespiti motosikletinize yaptıracağınız bakımları ve tamirleri daha iyi görebilme açısından oldukça önemlidir.

Hakkında editor

Ayrıca Kontrol Edin

RKS Newlight Motor Arıza Işığı Neden Yanar ve Arıza Işığı Nasıl Söndürülür?

RKS Newlight Motor Arıza Işığı RKS Newlight Motor Arıza Işığı Neden Yanar ve Arıza Işığı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir