İridyum Buji Nedir?

İridyum Buji Nedir?

İridyum Buji Nedir?

İridyum bujinin yapısı oldukça sert ve oldukça dayanıklıdır. İridyum bujilerin ömrü en uzun olan bujilerdir. İridyum bujiler, daha az voltaj ile küçük bir merkez elektrota sahiptir. Bu özellikleri sebebi ile diğer bujilere göre oldukça pahalı bir bujidir. Daha önceden iridyum buji takılı bir motosikletin bujisini değiştirirken iridyum bujiden başka bir buji takmak motosikletin performansını olumsuz yönde etkileyebilir. İridyum bujinin artı yönü eksiksiz yanmayı sağlamasıdır. Bir diğer artı yönü daha uzun ömürlü olması ve daha az voltaj gerektirmesidir. Eksi yönü ise fiyatının diğer bujilere oranla çok daha pahalı olmasıdır.

Satın Almak İçin Tıklayınız

İridyum Bujilerin Yapısı

Bujilerin, gövdesi porselen bir yapıdan oluşmaktadır. Ortasından bir orta elektrot geçmektedir. Orta elektrottan yüklü bir yüksek gerilim geçmektedir. Uçlarında ise buji tırnağı bulunur, şasiye – yöne bağlıdır. Kıvılcım bu + ve – yölü uçlar arasındaki yük gerilimi farkından oluşmaktadır. Yapısı çoğunlukla nikel alaşımdır.

İridyum Buji Hangi Araçlarda Hangi Motorlarda Bulunur ?

Bujiler benzinli motorlarda ve benzinli-lpg’li motorlarda kullanılır. Benzinli motoru olan bütün araçlarda buji bulunur. Dizel araçlar, mazotla çalıştığı için bujisi bulunmaz. Motosikletlerde benzinle çalıştığından bujileri vardır.

İridyum Buji Tırnakları Nasıl Olmalı ?

Bujinin tırnakları, kıvılcımın gücünün yüksek veya düşük olmasında etkili olmaktadır. Bujinin kıvılcımı ne kadar yüksek olursa, motorda yanma o kadar iyi olacak, motor performansı ve yakıt tasarrufu iyileşecektir. Bujinin tırnakları ne kadar ince ve sivri olursa, kıvılcımı da o kadar güçlü olur.

İridyum Bujinin Özellikleri

1) Dayanıklı olması
2) Gaz kaçağı yapmaması
3) Korozyona dayanıklı olması
4) Boyutları uygun olmalı
5) Erken ateşlemeye sebep olmaması
6) Akım kaçağına sebep olmaması
7) Elektrotlar uygun özellikte olması

 

 

Hakkında editor

Ayrıca Kontrol Edin

RKS Newlight Motor Arıza Işığı Neden Yanar ve Arıza Işığı Nasıl Söndürülür?

RKS Newlight Motor Arıza Işığı RKS Newlight Motor Arıza Işığı Neden Yanar ve Arıza Işığı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir