İlk Defa Motosiklet Alacaklara Tavsiye ve Öneriler

İlk Defa Motosiklet Alacaklara Tavsiye ve Öneriler

İlk defa motosiklet

   Hangi Motosikleti Almak İstediğinize Karar Verin

İlk defa motosiklet almak istiyorsanız öncelik olarak hangi motosikleti almak istediğinize karar vermelisiniz. Bu karar verme sürecini de öncelikle motosikleti hangi amaçla kullanmak için almak istediğinizi düşünerek başlayabilirsiniz. İlk defa motosiklet alacağınız için doğru tercih yapabilmeniz için iyice düşünmenizi tavsiye ederim. Motosikleti sadece trafikte arabayla uzayan yollar kısalsın, daha kolay ve daha hızlı bir ulaşım sağlansın diye mi yoksa bir hız tutkunu olduğunuz ve bu tutkunuzu doyasıya yaşamak için mi almak istiyorsunuz ? Cevabınız sadece trafikten kaçıp kolay ulaşım sağlamak ise scooter veya commuter almak size uygun olabilir. Hem uzun süreli ilk defa motosiklet kullanımınızın böyle küçük motosikletlerle olması size daha uygun ve sizin için en iyi seçim olacaktır. Ayrıca küçük motosikletlerin trafikten sıyrılması daha kolay olur. Buda sizin için ekstra bir avantaj olacaktır. Eğer ki cevabınız ikinci seçenek yani hız tutkunluğu ise muhtemelen zaten motosikleti daha önce çok kez kullanmış olup ancak kendinize almamışsınızdır. O yüzden ilk defa motosiklet seçiminiz Yamaha R125, Yamaha MT125, Honda CB125 gibi 125cc motorları tercih edebilirsiniz.

   Motosiklet Ehliyeti

Motosiklet alacaksanız ehliyette çok önemlidir. Motosiklet kullanmak basit gibi görünse de oldukça zor bir eylemdir. Bu yüzden motosiklet ehliyeti almakta oldukça önemlidir. Her ne kadar iyi bir motosiklet kullanıcısı olsanız da, eğer motosiklet sürerken trafik polisleri tarafından durdurulup ehliyetiniz olmadığı için ceza yemek istemiyorsanız mutlaka bir motosiklet ehliyeti almalısınız. Tabi sadece motosiklet ehliyeti almanız değil hangi ehliyeti aldığınızda önemlidir. Çünkü motosiklet ehliyeti A1, A2 ve A motosiklet ehliyeti olarak değişiklik göstermektedir. A motosiklet ehliyeti ile kullanılabilecek bir motosikleti A1 veya A2 ehliyeti ile kullanmanız yasaktır. Bu durumda yine trafik polislerine yakalandığınızda bir ceza uygulaması ile karşı karşıya kalırsınız. Kısacası önce kullanmak istediğiniz motosikleti belirledikten sonra almanız gereken ehliyetin hangisi olduğunu belirleyip ona göre ehliyet almalısınız.

   Peki Ya Motosikleti Aldıktan Sonra

Tüm bu başlangıç aşamalarını hallettiğimizi ve motosikleti aldığımızı var sayalım. Peki ya şimdi ne yapacağız ? Akılda ki bir diğer soruda budur. Şimdi sırada motosikletimizi  aldıktan sonra motosikletimize alacağımız aksesuarlar ve motosikleti kullanırken bize gerekli olan koruma ekipmanları bulunmaktadır.

Öncelik olarak koruma ekipmanlarını ele alalım. Çünkü motosiklet kullanımı sırasında güvenlik oldukça önemlidir. Bütün vücudun dışarda olduğu ve herhangi bir kaza esnasında koruma ekipmanları olmadan ciddi tehlike yaratan bir araçtır motosiklet. Bu yüzden ilk defa motosiklet aldığınızda ilk almanız gereken şeyler kask, mont, pantolon, eldiven, ayakkabı, dizlik ve dirseklik olmalıdır. Bunlar başlıca alınması gereken ekipmanlardır. Bunların dışında mevsim değişiklikleri göz önünde bulundurularak maske, balaklava, buff, yağmurluk ve bot da almanız gerekebilir. Bu saydığımız koruma ekipmanları motosiklet alanlar için mutlaka şart olan ve alınması gereken ekipmanlardır.

Daha Fazla Koruma Ekipmanı İçin Tıklayınız

 

Koruma ekipmanlarını aldıktan sonra artık sıra motosikletimizin aksesuarlarına gelebilir. Motosikletimize beğendiğimiz bir tankpad veya stikerler alabiliriz. Güzel bir sele kılıfı da motosikletimize yakışacak bir aksesuar seçimi olabilir. Bunun yanında kış aylarında elimizi ısıtacak ısıtmalı elcikler ve el koruma rüzgarlığı da motosikletimiz için  fena olmaz diye düşünüyorum. İçine eşyalarımızı koyabileceğimiz bir çanta ve telefonumuzu güvenle koyabileceğimiz bir telefon tutucuda olsa çok iyi olabilir.

Daha Fazla Aksesuar İçin Tıklayınız

 

Tüm bu işlemleri hallettikten sonra artık motosiklet kullanmak için hazırsınız. Geriye sadece yaptığınız hazırlıkları unutmamak, korumasız bir şekilde motosiklete binmemek kaldı. Bu ufak ama önemli detayları atlamadığınız sürece dilediğiniz şekilde motosikletinizi kullanabilirsiniz.

İlk defa motosiklet

Hakkında editor

Ayrıca Kontrol Edin

RKS Newlight Motor Arıza Işığı Neden Yanar ve Arıza Işığı Nasıl Söndürülür?

RKS Newlight Motor Arıza Işığı RKS Newlight Motor Arıza Işığı Neden Yanar ve Arıza Işığı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir