Home / Motosiklet Forum / En iyi Motosiklet Varyatörü Ayarı

En iyi Motosiklet Varyatörü Ayarı

Performansı artırmak için scooter’ınızda yapabileceğiniz çeşitli şeyler arasında, optimum silindir ağırlığını seçmek muhtemelen en ucuz, en kolay ve en etkili olanıdır.

En iyi Motosiklet Varyatörü Ayarı, şanzımandaki anahtar bileşendir ve scooter hızına bağlı olarak vites oranını düşükten yükseğe sürekli değiştiren etkili ve otomatik vites değiştirme sistemidir. Varyatördeki silindir ağırlıkları, hızlanma sırasında dişli oranının düşükten yükseğe ne kadar hızlı hareket ettiğini ve herhangi bir hızda hangi dişli oranının kullanılacağını belirler.

Ağırlıklar, merkezkaç kuvveti aracılığıyla “dişli değişimini” gerçekleştirir. Varyatör ne kadar hızlı dönüyorsa, kuvvet o kadar büyük ve ağırlıklar ne kadar ağırsa kuvvet o kadar büyük olur. Bu nedenle, bir dizi hafif ağırlık ve yavaş dönen varyatör, düşük bir kuvvet ve yavaş bir vites değişimi (veya hiç değişiklik olmaması) anlamına gelirken, hızlı dönen varyatör ve ağır ağırlıklar, çok fazla kuvvet ve vitesleri hızlı bir şekilde değiştirip sabitleme eğilimi anlamına gelir. “üst” viteste daha uzun.

6 ileri vitesli manuel çubuk vitesli bir arabaya benzer şekilde, düşük ağırlıklı silindirler, motor en yüksek devire (örneğin 7000 dev / dak) ulaşana kadar 1. viteste kalıyormuşsunuz gibi davranır, ardından en yüksek devire kadar tekrar 2. vitese, sonra da 3. vitese geçer. , 4., 5. ve 6. vitesler (ancak 5. viteste en yüksek devir elde edilebiliyorsa yalnızca 6. vitese kadar değiştirilebilir). Bu size biraz yakıt ekonomisi pahasına hızlı hızlanma sağlar ve potansiyel olarak 6. viteste asla en yüksek hıza ulaşamazsınız. Öte yandan, ağır silindir ağırlıkları, 1. viteste 2000 dev / dak’ya kadar kalarak 2. vitese geçmeye benzer. Revis tekrar 2000rmp’ye ulaştığında, 3. vitese geçerek vb. Yavaş hızlanma, iyi ekonomi ve nihayetinde 6. viteste yüksek hız.

Peki hangi ağırlık silindirlerinin kullanılacağına nasıl karar veriyorsunuz?

150cc’lik bir scooter için, yaklaşık 10 gm ila yaklaşık 15 gm ağırlığındaki silindirler alabilirsiniz. Hangisinin en iyisi scooter’a, motorun gücüne, vites oranlarına, varyatörün tasarımına, sürücünün ağırlığına ve scooter’dan ne istediğinize (maksimum ekonomi, maksimum performans) bağlıdır. Scooter bir takometreye (devir sayacı) sahipse, hayatı kolaylaştırır çünkü neler olduğunu görebilirsiniz.

Tipik bir 150cc scooter motoru, 7500rpm civarında maksimum güç sağlar. Tam gazda hızlanırsanız ve devir yaklaşık 4500 rpm’ye çıkarsa ve hemen hemen orada kalırsa, silindirler çok ağırdır. Öte yandan devir 8000 dev / dak’ya giderse ve orada kalırsa, silindirler çok hafiftir. İdeal olarak maksimum performans için, devir 6500-7000 rpm’ye çıkmalı ve tam hızlanma altındayken (tamamen açık gaz kelebeği) orada kalmalıdır. İstediğiniz hıza geldiğinizde (diyelim ki 45mph), gazı geri çektiğinizde, devir biraz geriye düşmelidir (motosiklete bağlı olarak 6000 rpm civarında bir değere). Bu, silindirlerin çok ağır veya çok hafif olup olmadığını gösterse de, size bunların ne kadar ağır (veya çok hafif) olduklarını gerçekten söylemez. Varyatördeki gerçek silindirlerin ağırlığını temel alarak tahmin etmeniz gerekir.

Scooterınızın bir takometresi yoksa, ayarlamayı motosikletin “hissiyle” veya motorun sesiyle yapmanız gerekir – bu, deneyimin yararlı olduğu yerdir! Bununla birlikte, hiç deneyiminiz yoksa, bir scooter veya başka bir küçük motora küçük bir takometre eklemek kolaydır. Onları eBay’de 10 doların altında bulabilirsiniz – Bkz.. Küçük dahili pil kullanarak kullanımı ve çalıştırması kolaydır, böylece onları scooter’ın elektrik sistemine bağlamanız gerekmez. RPM’ye dönüştürülen sinyali almak için buji kablosunun dışına küçük bir tel sarılır.

Yakın zamanda çalıştığım bir scooter üzerinde, orijinal silindirler 14gm idi ve motor hızlanma sırasında yaklaşık 5500rpm tutuyordu. 11 gm’ye düşürülen silindirler bunu 6500 rpm’ye çıkardı ve önemli bir en yüksek hız kaybı olmadan fark edilir derecede daha iyi hızlanma sağladı. Deneme ve yanılma, yargılamanın en iyi (veya tek) yolu olabilir. Şans eseri, bir dizi silindir ucuzdur (10 doların altında), bu yüzden deneyebilirsiniz. Merkez metal silindiri işleyerek (veya doldurarak) ağırlıklarını azaltmak için bir dizi ağır silindir üzerinde değişiklik yapabilirsiniz. Bunu denerseniz, varyatörü dengede tutmak için her bir silindirin ağırlığını aynı tutmak önemlidir. Dikkatli olursanız tartıları karıştırabilirsiniz. Varyatör 6 merdane alırsa, 3 x 10g merdaneleri 3 x 12g merdanelerle karıştırarak 11 g’lık etkili bir merdane ağırlığı elde edebilirsiniz, ancak varyatörün etrafındaki ağırlıklar dengede kalır. Bir tarafta 10 gramlık tüm ağırlıklara, diğer tarafta 12 gramlık ağırlıklara sahipseniz sorun yaşarsınız.

Motor kapasitesi ne kadar düşükse, silindir / araba ağırlığı o kadar hafiftir. 150cc’lik bir scooter, 10g ile 15g arasındaki rulo / kaydırıcı ağırlıklarını kullanabilirken, 50cc’lik bir scooter’ın 4g ile 8g arasındaki ağırlıklarda en iyisi olması daha olasıdır, 250cc’lik bir scooter ise genellikle 12g ile 20g arasındaki ağırlıkları kullanır.

Varyatör Ürünlerini İncele

About admin

Check Also

Platinyum Buji ile İridyum Buji Arasındaki Fark Nedir?

İridyum Buji Nedir? İridyum bujiler yüksek performanslı motorlarda kullanılır. Platin bujilere göre yüzde 25 daha uzun …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir