Beta Motosiklet Teli Neden Kopar

Beta Motosiklet Teli

Beta Motosiklet Teli Neden Kopar

Beta Motosiklet Gaz Teli Nedir

Gaz teli motosiklet sürücüsünün gaz pedalına basmasıyla harekete geçen bir mekanizmadır. İlk olarak gaz pedalına basılması ile gerçekleşir. Gaz pedalına basıldığı anda, gaz pedalının dibindeki dönme işlemi telin çekilmesini sağlar. Bu işlem ile motosikletin motor bölümünde bulunan kelebeğin açılmasını sağlar ve motor aldığı bu sinyale göre motorun çalışma durumunu ayarlar ve gerekli hızı sağlar. Bu durma gaz vermek denir. Gaz teli zaman ile arıza yapabilecek bir parçadır. Gaz teli arızası önemli ve bir o kadar da dikkate alınması gereken bir arızadır. Gaz teli arızası gaz telinin kopması ile meydana gelir. Bu durumda motosikletinizin gaz teline basılması durumunda tepki vermeyecektir. Böyle durumlarda motosikletinizi çok fazla kullanmadan bir motosiklet tamircisine götürmenizi tavsiye ederim.

Beta Motosiklet Gaz Teli Neden Kopar

Teknoljik bir çağda yaşıyor olsak da Geçmişten günümüze devam eden eski bir sistem olan gaz teli hala kullanılmaya devam eden motosikletlerde gaz pedalı ile doğrudan bağlantı yapmak için kullanılan bir sistemdir. Gaz telinin ayarının doğru yapılması sayesinde pedal basımının takılı kalması gibi birçok durumu yaşamadan önlem alabilirsiniz.

Gaz telinin arıza belirtisi ilk olarak gaz pedalına basılması anında ortaya çıkmaktadır. Oldukça yumuşak bir şekilde basılan pedal olduğunda gaz teli gevşemiş olabilir. Bu durum söz konusu olduğun da gaz teline bir ayar yapılması gerekir. Bir diğer ihtimalde gaz telinin kopması durumudur. Gaz telinin kopması durumunda motosikletiniz çalışmayacaktır. Gaz telinin kopmasına gaz teli ayarlarının bozulması ve motosiklete uyumlu olmayan gaz teli neden olabilir. Gaz telinin motosiklete uzun veya kısa gelmesi de bu durumun bir sebebidir. Bu neden ile de gaz teli kopma noktasına gelmeden önce dikkat edilmeli ve bir motosiklet tamircisine götürmelisiniz. Gaz teli arızası veya diğer arızalarda seçilen motosiklet servisi oldukça önemlidir. İşinin ehli olmalı ve profesyonel bir ekip ile çalışması sizin yararınıza olacaktır.

Beta Motosiklet Debriyaj Teli Nedir

Debriyaj teli eski model motosikletlerde bulunun bir mekanizmadır. Motosiklet sürücüsünün debriyaj pedalına ilettiği kuvvet ile tel gerilir ve çatalın hareket etmesini sağlar. Böylece motosikletin şanzımanı boşa çıkar. Böylece motosikletinizin vitesini değiştirebilirsiniz. Günümüzde üretilen yeni motorlarda debriyaj teli mekanizması yerine hidrolik yapıya sahip olan bir sistem bulunur. Bu sistem daha yumuşak ve daha kolay olan bir sistemdir. Eski motosiklet sistemlerinde debriyaj teli mekanizmasının kullanımı epeyce serttir.

Beta Motosiklet Debriyaj Teli Neden Kopar

Debriyaj tellerinde ani hava değişiklikleri gibi durumlarda korozyon veya paslanma gibi durumlar yaşanabilir. Böyle durumlarda debriyaj pedalına basılmasında güçlük yaşanabilir. Çünkü debriyaj pedalı mekanizması gereği zaten sert olmasının yanı sıra daha da sertleşir. Debriyaj telini yağlama yöntemi geçici bir çözüm sağlasa dahi en doğru olan ve kesin çözüm olan debriyaj telinin değişmesidir.

Motosikletlerin debriyaj mekanizmaları zaman ile aşınma yapar. Bu mekanizma aşındığı zaman motosikletin kavrama noktası değişir. Debriyaj teli ile çalışan motosikletlerde kavramanın optimum düzeye gelmesi içinde belirli aralıklarla debriyaj teline ayarlar yapılması gerekir. Debriyaj telinin çok gevşek olması veya çok sıkı olması durumunda yapılan ayarlardır.

Motosiklet debriyaj teli genelde pedal boşluğundaki ters açının ve sürtünmenin etkisiyle kopabilir. Veya zaman ile eskidiği için de kopması mümkündür. Debriyaj telinin kopması ve hasar görmesi halinde mekanizma işlemez hale gelir ve yeni bir debriyaj teline ihtiyaç duyulur. Bu durumda işinin ehli olmalı ve profesyonel bir ekip ile çalışması sizin yararınıza olacaktır.

Beta Motosiklet Fren Teli Nedir

Motosiklet fren teli fren mekanizmasında bulunan bir teldir. Motosiklet fren kolundan aldığı hareketli arka teker kampanasına bağlı olan tele ileterek motorun hareketini kesen bir motosiklet fren mekanizmasıdır.

Beta Motosiklet Fren Teli Neden Kopar

Motosiklet fren teli motosiklete uyumlu olmaması halinde. Fren telinin kısa ve ya uzun gelmesi durumunda Fren teli kopabilir. Fren teli hayati açıdan önem taşıyan bir mekanizmadır. Fren telinin kopmasını önlemek için fren telini düzenli bir şekilde değiştirmeli ve motosikletinizin bakımlarını eksiksiz bir şekilde yaptırmanızda fayda bulunmaktadır. Fren telinizi değiştirmek istediğinizde işinin ehli olmalı ve profesyonel bir ekip ile çalışmak sizin yararınıza olacaktır.

Beta Motosiklet Kilometre Teli Nedir

Kilometre teli eski model Motosikletlerde bulunan bir mekanizmadır. Motorun kaç kilometre gittiğini hesaplamaya yarayan bir teldir. Hareket halindeyken hızla doğru orantılı çalışan gösterge bağlantısına kilometre teli denir.

Beta Motosiklet Kilometre Teli Neden Kopar

Kilometre teli zaman içinde eskir çürür ve hatta kopabilir. Bu durum yaşandığında hız göstergeniz çalışmayacaktır. Bunu sayacınız işlev halinde değilse de anlayabilirsiniz. Kilometre teli arızası genel olarak kopmalardan meydana gelmektedir. Motosiklete kilometre teli motosiklete uyumlu olmadığı telin kısa veya uzun geldiği durumlarda kopması mümkündür. Bu sorunun çözümü kilometre telini değiştirmektedir. Kilometre telinizi değiştirmek istediğinizde işinin ehli olmalı ve profesyonel bir ekip ile çalışmak sizin yararınıza olacaktır.

DİĞER MAKALELER İÇİN TIKLAYINIZ

Hakkında editor

Ayrıca Kontrol Edin

RKS Newlight Motor Arıza Işığı Neden Yanar ve Arıza Işığı Nasıl Söndürülür?

RKS Newlight Motor Arıza Işığı RKS Newlight Motor Arıza Işığı Neden Yanar ve Arıza Işığı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir